Co warto wiedzieć o pracy pedagoga szkolnego

Panuje błędne przekonanie, że do pedagoga szkolnego lepiej nie chodzić, bo wtedy wszyscy będą wiedzieli, że my rodzice nie potrafimy sobie poradzić z wychowaniem dziecka. Nikt nie lubi przyznawać się głośno do porażek. Ale i nikt nas nie uczy jak wychowywać dzieci, więc nie czujmy się winni jego kłopotów z nauką, tylko powiedzmy sobie – jest problem, trzeba go rozwiązać. W każdej szkole powinien pracować pedagog – ma on pomagać uczniom w rozwiązywaniu problemów. Nie tylko tych szkolnych, powinien interesować się także sytuacją dziecka w domu oraz jego stanem emocjonalnym.

Jaką funkcję pełni w szkole pedagog?

To głównie szkolny rzecznik dziecka, mediator, który powinien sprawiedliwie rozwiązać wszystkie konflikty zachodzące pomiędzy uczniami, dzieckiem i nauczycielem a nawet dzieckiem i rodzicami. Codziennością jest przeprowadzanie mediacji pomiędzy uczniami. Konflikty nie załatwione od razu, wracają ze zdwojoną siłą                      i urastają do spraw poważnych. Co przerwa, co lekcja, to nowe zadanie dla pedagoga.

Kiedy warto pójść do pedagoga szkolnego?

  • Zawsze, kiedy dziecku dzieje się krzywda, gdy boi się nauczycieli lub kolegów, gdy się na kogoś skarży.
  • Koniecznie trzeba mu zgłaszać (tak rodzice jak nauczyciele i dzieci) fakty pobicia, wymuszania pieniędzy itp.
  • Gdy dziecko opowiada w domu o niepokojących zdarzeniach dotyczących kolegów – np. że ktoś nie ma kanapek, a inny ma sińce na rękach.
  • Jeśli twoje dziecko przestaje radzić sobie z nauką.
  • Przewidujesz, że może mieć problemy w szkole z powodów zdrowotnych, szczególnie jeśli jest dyslektykiem, dysgrafikiem lub cierpi na ADHD czy z jakiekolwiek innego powodu wymaga szczególnego traktowania przez nauczycieli.
  • Masz wybitnie uzdolnione dziecko? Zasięgnij rady pedagoga. Być może warto będzie zorganizować mu indywidualny tok nauki lub poradzi ci w jaki sposób rozwijać uzdolnienia pociechy.
  • Kłopoty wychowawcze jakie masz z dorastającą córką lub synem, też zgłaszaj pedagogowi; podsunie ci jakieś dobre rozwiązanie nim dziecko ucieknie z domu, popadnie w anoreksję, sięgnie po narkotyki lub popadnie w niewłaściwe towarzystwo.
  • Twoje dziecko… za chwilę skończy szkołę i nie ma pomysłu co dalej robić a ty nie wiesz co mu doradzić, poradź się pedagoga lub psychologa.

Czy rodzice mogą się zwracać ze swoimi kłopotami do pedagoga szkolnego?

Oczywiście, nawet powinni, jeśli mają problemy wychowawcze lub ich dziecko nie uczy się lub uczy się słabo. Również wtedy, gdy jest jakiś konflikt w klasie i dziecko zwróciło się o pomoc do rodziców.

Z czym najczęściej przychodzą rodzice do pedagoga szkolnego?

Pytają co zrobić, żeby dziecko chciało się uczyć. Ale bywa, że i pedagog ma do rodziców sprawę. Otóż pełni także funkcję opiekuńczą i kiedy widzi, obserwując dziecko, że w domu może dziać się coś niedobrego prosi rodziców lub opiekunów do siebie i rozmawiają. Niedobra sytuacja w domu często ma wpływ na to jak funkcjonuje dziecko w szkole.

W sytuacji „tylko” złego zachowania, pedagog wzywa rodziców… i co dalej?

Ustalony zostaje sposób postępowania, czasami podpisany zostaje kodeks z rodzicami i dzieckiem, który obie strony muszą wypełnić pod groźbą odpowiednich sankcji. Znakomicie uświadamia on obowiązki i odpowiedzialność jaką ponoszą obie strony.

Gdy rodzice uważają, że z racji problemów zdrowotnych dziecko ma kłopoty w szkole i powinno być traktowane inaczej niż pozostałe, to czy mogą to zgłosić pedagogowi szkolnemu?

W naszej szkole taki problem zgłasza się najpierw nauczycielowi, potem dociera on do pedagoga przez wychowawcę. Nie oznacza to jednak, że rodzice nie mogą przyjść bezpośrednio do pokoju pedagoga. Jeśli rodzice nie uprzedzą szkoły o tym, że dziecko wymaga szczególnego traktowania, a nauczyciel w trakcie nauki zauważy , że coś jest nie w porządku, także zwraca się z tym do pedagoga. Organizowane jest następnie spotkanie pedagoga z rodzicami. Dziecko przechodzi odpowiednie badania, a szkoła dostaje zalecenie w jaki sposób z nim pracować.

Serdecznie zapraszam

Izabela Leśkiewicz